Lyhytvideokoulutus nuorisotyön tueksi – tule mukaan oppimaan!
Tervetuloa inspiroivaan ja käytännönläheiseen lyhytvideokoulutukseen torstaina 27.11.2025 klo 13–16 Raahen Brain Centerille!
Englanninkielinen koulutus on suunnattu pääsääntöisesti nuorten parissa toimiville, jotka haluavat kehittää osaamistaan mobiilivideoiden tekemisessä ja niiden hyödyntämistä sosiaalisen median kanavissa.
Koulutus on suunnattu Norsun toiminta-alueella (Hailuoto, Liminka, Lumijoki, Pyhäjoki, Raahe, Siikajoki ja Tyrnävä) nuorten parissa toimiville tai nuorille, jotka tekevät somea esimerkiksi jollekin järjestölle tai yhdistykselle. Tervetulleita ovat myös muiden alueiden toimijat, huomioiden, mikäli koulutus tulee täyteen, että etusijalla ovat Norsun alueen toimijat.
Koulutus on osa Bridge Builders Erasmus+ liikkuvuushanketta, jonka myötä koulutukseen osallistuu myös Saksalaisia nuorisotyöntekijöitä. Koulutus järjestetään tästä syystä englanniksi, mutta kouluttajana toimii Oululainen Henna Kuvaja, visuaalisen markkinoinnin asiantuntija ja lyhytvideoiden ammattilainen, joka osaa auttaa ja neuvoa osallistujia myös suomeksi.
Koulutuksen sisältö:
Koulutuksessa opit muun muassa:
- erilaisten mobiilivideoiden suunnittelun ja käsikirjoittamisen
- kuvaamisen ja editoinnin perusasiat
- äänen, valaistuksen ja taustan huomioimisen
- videoiden tekstittämisen saavutettavuuden parantamiseksi
- videoiden hyödyntämisen eri kanavissa, kuten Instagramissa ja TikTokissa
📅 Ilmoittautuminen
Ilmoittaudu mukaan viimeistään 24.11.2025. Täällä
Paikkoja on rajoitetusti – varmista paikkasi ajoissa!
Lisätietoja:
Riikka Kylmäoja
riikka.kylmaoja@nousevarannikkoseutu.fi
045-78355167